Wywiad realizowany w ramach kampanii „In┼╝ynier przysz┼éo┼Ťci to ja, kobieta” opublikowany na ┼éamach magazynu ÔÇ×Imperium kobietÔÇŁ (nr listopad-grudzie┼ä 2013).

dr in┼╝. Katarzyna Matras-Posto┼éek

dr in┼╝. Katarzyna Matras-Posto┼éek

Katarzyna Matras – Posto┼éek

• dr in┼╝ynier, Wydzia┼é In┼╝ynierii i Technologii Chemicznej, Politechnika Krakowska
  • Pracownik naukowo-dydaktyczny PK, badacz naukowy.
  • Laureatka programu Homing Plus z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
  • Mi┼éo┼Ťniczka podr├│┼╝y i dobrej muzyki. Najszcz─Ö┼Ťliwsza jest jednak wtedy, kiedy blisko siebie ma rodzin─Ö.

Wyb├│r Politechniki to u nas chyba rodzinne. Moi bracia oraz wujkowie wybrali podobnie. Na pocz─ůtku chcia┼éam by─ç lekarzem, jak po┼éowa mojego roku, ale potem poch┼éon─Ö┼éa mnie ca┼ékowicie chemia. Poniewa┼╝ nie chcia┼éam, by sta┼éa si─Ö w moim przypadku nauk─ů dla nauki, wybra┼éam, jako specjalno┼Ť─ç Technologi─Ö Tworzyw Sztucznych, a doktorat zrobi┼éam w Niemczech z nowych nanomateria┼é├│w polimerowych dla optoelektroniki. Teraz wyk┼éadam na Politechnice i kontynuuj─Ö badania w tym zakresie.

Jedn─ů z zalet pracy naukowca jest mo┼╝liwo┼Ť─ç pracy w r├│┼╝nych miejscach na ┼Ťwiecie. Moje badania prowadzi┼éam zar├│wno w Polsce jak i w Niemczech, jednak to m├│j siedmioletni pobyt na FH Muenster da┼é mi najwi─Öcej. Przez moje niemieckie laboratorium ÔÇ×przewin─Ö┼éo si─ÖÔÇŁ mn├│stwo fantastycznych os├│b z ca┼éego ┼Ťwiata. Wsp├│┼épraca z nimi pozwoli┼éa mi nie tylko na wymian─Ö nowych do┼Ťwiadcze┼ä i umiej─Ötno┼Ťci, ale tak┼╝e na nawi─ůzanie ciekawych naukowych kontakt├│w, kt├│re mam nadziej─Ö, ┼╝e zaowocuj─ů w przysz┼éo┼Ťci.

Do Polski wr├│ci┼éam, bo t─Öskni┼éam za rodzin─ů. Cho─ç przyznaj─Ö, ┼╝e nie by┼éa to ┼éatwa decyzja. Emigracja dla mnie zawsze ┼é─ůczy─ç si─Ö b─Ödzie z jakim┼Ť wyrzeczeniem. Ja lubi─Ö podr├│┼╝owa─ç z my┼Ťl─ů, ┼╝e mam dok─ůd wraca─ç.

Jestem dumna z tego, ┼╝e udaje mi si─Ö godzi─ç prac─Ö naukow─ů i ┼╝ycie rodzinne. Cho─ç czasami nie jest to takie ┼éatwe. Nie uda┼éoby si─Ö to jednak bez wsparcia m─Ö┼╝a i rodziny. Jestem te┼╝ dumna z tego, ┼╝e zebra┼éam si─Ö na odwag─Ö i wyjecha┼éam z Polski na d┼éugi czas, bo teraz wiem, ┼╝e dam sobie rad─Ö w ka┼╝dej sytuacji.

Kiedy mam czas dla siebie?

Przyznam, ┼╝e jest go ostatnio niewiele, ale kiedy si─Ö ju┼╝ uda wygospodarowa─ç troch─Ö czasu, to staramy si─Ö z m─Ö┼╝em i synkiem sp─Ödza─ç go bardzo aktywnie. Uwielbiam dobr─ů muzyk─Ö, towarzyszy mi prawie codziennie. Kiedy mieszka┼éam w Niemczech cz─Östo chodzi┼éam na r├│┼╝nego rodzaju koncerty. Mia┼éam szcz─Ö┼Ťcie zobaczy─ç i us┼éysze─ç na ┼╝ywo artyst├│w z najwy┼╝szej ┼Ťwiatowej p├│┼éki. Niezapomniane chwile.

Dlaczego polecam studia na Politechnice?

Nasi absolwenci bardzo dobrze radz─ů sobie na rynku pracy w kraju i za granic─ů. S─ů ┼Ťwietnie wykszta┼éceni, zdyscyplinowani i przede wszystkim zdeterminowani. Profesorowie w Niemczech niemal┼╝e wypatruj─ů polskich student├│w. Cz─Ö┼Ť─ç z tych os├│b po obronie magistra lub doktoratu zostaje jednak za granic─ů, gdy┼╝ perspektywa pracy w du┼╝ych firmach i laboratoriach zagranicznych nadal jest kusz─ůca. Nikt z moich znajomych ze studi├│w nie narzeka teraz na brak pracy. Politechnika daje naprawd─Ö wiele mo┼╝liwo┼Ťci.