Wywiad realizowany w ramach kampanii „In┼╝ynier przysz┼éo┼Ťci to ja, kobieta” opublikowany na ┼éamach magazynu ÔÇ×Imperium kobietÔÇŁ (nr listopad-grudzie┼ä 2013).

Katarzyna Sawicz-Kryniger

• Mgr in┼╝. Wydzia┼é In┼╝ynierii i Technologii Chemicznej, Technologia Tworzyw Sztucznych, Politechnika Krakowska.
    dr in┼╝. Katarzyna Sawicz-Kryniger

dr in┼╝. Katarzyna Sawicz-Kryniger

• Doktor na Wydziale In┼╝ynierii i Technologii Chemicznej PK.
  • Laureatka programu MNiSW ÔÇ×Brokerzy InnowacjiÔÇŁ.
  • Kobieta biznesu, naukowiec, spe┼éniona mama, amatorka jazdy konnej.

Je┼Ťli chemia, to tylko na Politechnice Krakowskiej.

Ju┼╝ w szkole ┼Ťredniej wiedzia┼éam, ┼╝e to b─Ödzie chemia, albo biologia. A jako zodiakalna panna, jestem praktyczna, dlatego stan─Ö┼éo na chemii, bo potrafi┼éam ju┼╝ wtedy wyobrazi─ç sobie jej zastosowanie w przemy┼Ťle.

Politechnik─Ö wybra┼éam, dlatego, ┼╝e to, moim zdaniem, najlepsza uczelnia kszta┼éc─ůca in┼╝ynier├│w. W trakcie studi├│w skupi┼éam si─Ö na polimerach, a podczas doktoratu rozwin─Ö┼éam temat o zastosowanie w nich fotochemii.

M├│j biznes plan?

Ju┼╝ podczas studi├│w wiedzia┼éam jak wa┼╝na jest komercjalizacja wiedzy. By nasze badania nie l─ůdowa┼éy w szufladach, ale mog┼éy by─ç wykorzystane w praktyce, z korzy┼Ťci─ů i dla przemys┼éu i dla samej uczelni. Startuj─ůc w konkursie Ma┼éopolskiego Inkubatora Pomys┼éowo┼Ťci na najlepszy biznes plan, w pewnym sensie, zapocz─ůtkowa┼éam proces komercjalizacji wiedzy.Kolejnym prze┼éomowym momentem w mojej karierze by┼é konkurs na najlepszy start-up, og┼éoszony przez Polsko-Ameryka┼äsk─ů Rad─Ö Wsp├│┼épracy. Mia┼éam 3 minuty by przekona─ç komisj─Ö do swojej pracy. Musia┼éamÔÇŁ sprzeda─çÔÇŁ swoj─ů wiedz─Ö; musia┼éo by─ç kr├│tko, jasno i na temat, bez naukowych elaborat├│w. Uda┼éo si─Ö. To Politechnika mnie ukszta┼étowa┼éa; jestem kobiet─ů biznesu, naukowcem-przedsi─Öbiorc─ů. A teraz jeszcze zosta┼éam Brokerem Innowacji, czyli mediatorem pomi─Ödzy naukowcami i partnerami biznesowymi. Moje zadanie na kolejne dwa lata to komercjalizacja wiedzy. Ostatnim moim sukcesem jest udzia┼é w rz─ůdowym programie ÔÇ×Top 500 InnovatorsÔÇŁ.

Uwa┼╝am, ┼╝e tajemnica sukcesu tkwi mi─Ödzy innymi w konsekwentnym reagowaniu na otwieraj─ůce si─Ö mo┼╝liwo┼Ťci.

Moje pasje?

Moja c├│rka, kt├│ra rekompensuje mi trudy dnia codziennego. Ka┼╝d─ů woln─ů chwil─Ö po┼Ťwi─Öcam w┼éa┼Ťnie jej.
Staram si─Ö organizowa─ç wszystko tak, by mie─ç czas i na prac─Ö i na rodzin─Ö, a jak mi jeszcze zostanie ma┼éy zapas, na jazd─Ö konn─ů, kt├│r─ů uwielbiam.

Gdy udaje nam si─Ö wyjecha─ç rodzinnie za miasto, wybieramy g├│ry i termy, bo moja c├│ra uwielbia p┼éywa─ç.