O jednostce

W Instytucie zatrudnionych jest 28 nauczycieli akademickich, w tym 7 z tytu┼éem profesora, 2 ze stopniem doktora habilitowanego oraz 16 ze stopniem doktora. Dodatkowo zatrudnionych jest 6 pracownik├│w technicznych oraz 1 administracyjny. Kadra ta w znakomitej wi─Ökszo┼Ťci sk┼éada si─Ö z m┼éodych os├│b, poni┼╝ej 40 roku ┼╝ycia (20 os├│b).

Instytut Chemii i Technologii Organicznej prowadzi trzy specjalno┼Ťci:

Lekka Technologia Organiczna
Kataliza Przemysłowa
Chemia i Technologia Kosmetyk├│w

Plany studi├│w dost─Öpne na stronach PK

Dzia┼éalno┼Ť─ç badawcza Instytutu Chemii i Technologii Organicznej obejmuje:

• badania teoretyczne zwi─ůzane z wyja┼Ťnieniem mechanizm├│w reakcji z udzia┼éem oraz bez katalizator├│w, jak r├│wnie┼╝ modelowanie uk┼éad├│w niejednorodnych oraz symulacje proces├│w jednostkowych z zastosowaniem najnowszych narz─Ödzi i program├│w,
  • synteza nowych unikatowych katalizator├│w monolitycznych oraz nanostrukturalnych dedykowanych dla proces├│w konwersji oraz dopalania w─Öglowodor├│w,
  • opracowanie nowych selektywnych proces├│w (odwodornienia, izomeryzacji, uwodornienia, utleniania, metatezy, transestryfikacji itp.) z zastosowaniem katalizator├│w heterogenicznych oraz homogenicznych, jak r├│wnie┼╝ i cieczy jonowych oraz biokatalizator├│w,
  • opracowanie nowych, bezpiecznych dla ┼Ťrodowiska rozwi─ůza┼ä dedykowanych dla technologii ma┼éotona┼╝owych, w tym proces├│w opartych na zastosowaniu biosurowc├│w,
  • ukierunkowana synteza organiczna prowadz─ůca do otrzymania produkt├│w bioaktywnych wchodz─ůcych w sk┼éad farmaceutyk├│w, kosmetyk├│w oraz ┼Ťrodk├│w ochrony ro┼Ťlin,
  • otrzymywanie r├│┼╝nych uk┼éad├│w dyspersyjnych (emulsji, mikroemulsji, nanoemulsji, uk┼éad├│w ciek┼éokrystalicznych, nanocz─ůstek, zawiesin), jako form kontrolowanych system├│w dostarczania sk┼éadnik├│w aktywnych w lekach i kosmetykach oraz opracowanie nowych receptur dla przemys┼éu kosmetycznego i chemii gospodarczej, oraz badanie w┼éa┼Ťciwo┼Ťci fizykochemicznych i u┼╝ytkowych gotowych preparat├│w.

Oferta badawcza:

• Badania aktywno┼Ťci oraz w┼éa┼Ťciwo┼Ťci uk┼éad├│w katalitycznych (badanie stopnia konwersji wybranych reakcji w fazie gazowej lub ciek┼éej, tzw. reakcje testowe, oznaczanie redukowalno┼Ťci, kwasowo┼Ťci i zasadowo┼Ťci powierzchni kontakt├│w metodami TPD/TPR/TPO, badanie powierzchni w┼éa┼Ťciwej oraz porowato┼Ťci materia┼é├│w sta┼éych)
  • Analiza elementarna CHN, badanie podstawowych w┼éa┼Ťciwo┼Ťci zwi─ůzk├│w chemicznych oraz ich identyfikacja metodami chromatograficznymi (GC-MS, HPLC), oraz spektroskopowymi (IR, UV-VIS)
  • badanie w┼éa┼Ťciwo┼Ťci paliw oraz ┼Ťrodk├│w smarowych (w┼éa┼Ťciwo┼Ťci reologiczne, parametry nisko i wysokotemperaturowe, zawarto┼Ť─ç siarki w produktach naftowych, analizator pr─Ö┼╝no┼Ťci par, itp.),
  • badanie emulsji kosmetycznych oraz gospodarczych (m.in. reologia, stabilno┼Ť─ç, napi─Öcie powierzchniowe, rozmiar cz─ůstek), a tak┼╝e analiz─Ö w┼éa┼Ťciwo┼Ťci u┼╝ytkowych kosmetyk├│w oraz ┼Ťrodk├│w powierzchniowo czynnych (analizator Aramo TS i wiele innych)
  • analiza teoretyczna reakcji oraz proces├│w jednostkowych, modelowanie proces├│w, badanie centr├│w aktywnych w procesach katalitycznych, badanie r├│wnowag fazowych z┼éo┼╝onych uk┼éad├│w ciecz-para, ciecz-ciecz oraz ciecz-ciecz-para (VLE, VLLE oraz VLLE).

Wsp├│┼épraca z krajowymi o┼Ťrodkami badawczymi:

• Instytut In┼╝ynierii Chemicznej PAN,
  • Instytut Farmakologii PAN,
  • Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN,
  • Wydzia┼é Farmaceutyczny Collegium Medicum,
  • Wydzia┼é Chemii Uniwersytetu Jagiello┼äskiego,
  • Instytut Technologii Nafty w Krakowie,
  • Instytut Przemys┼éu Organicznego w Warszawie,
  • Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Pu┼éawach

• Wsp├│┼épraca z zagranicznymi o┼Ťrodkami badawczymi:
  • Lehigh University w Bethlehem USA,
  • Stevens Institute of Technology w New Jersey USA,
  • University of Bath w Wielkiej Brytanii,
  • IRCELyon oraz Universit├ę de Lyon we Francji,
  • ENSCL oraz UCCS w Lille – Francja,
  • Institute of Catalysis and Petrochemistry CSIC w Mardycie,
  • University of Valencia w Hiszpanii,
  • University of Barcelona w Hiszpanii,
  • Utrecht University w Holandii,
  • Energy Department Paul Scherrer Institute w Szwajcarii,
  • LUMMOX Research Laboratory Tsukuba w Japonii.

Wsp├│┼épraca z przemys┼éem:

• Fabryka kosmetyk├│w Hean,
  • JagoPRO Sp. z o.o.,
  • Bielenda Kosmetyki Naturalne,
  • Karite Plus,
  • Dela Cosmetics,
  • Pharma C Food Sp. z o.o.,
  • Barwa Sp. z o.o.,
  • PPH Nel Jerzy Grzybek Krzysztof Nowak Sp.J.,
  • Laboratorium Analiz Kosmetycznych ÔÇ×NovaÔÇŁ,
  • Laboratorium Kosmetyk├│w Naturalnych Farmona,
  • Scandia Cosmetics S.A.,
  • Rafineria Orlen Po┼éudnie (Trzebinia),
  • Ekobenz Sp. z o.o.
  • Alantum GmbH & Co. KG,
  • Synthos S.A. i wielu innych.

Wi─Öcej informacji w za┼é─ůczniku.

Dane kontaktowe:

ul. Warszawska 24, 31-155 Krak├│w
tel.: +48 (12) 6282720
tel/fax: +48 (12) 6282037
e-mail: c-2@institute.pk.edu.pl

Dyrektor Instytutu:
Dr hab. in┼╝ Piotr Michorczyk
Z-ca Dyrektora Instytutu d/s dydaktyki:
Dr in┼╝. Katarzyna Mitka
Z-ca Dyrektora Instytutu d/s nauki:
Dr hab. in┼╝. Jaros┼éaw Handzlik, prof. PK

Struktura jednostki: