O jednostce

W Katedrze Biotechnologii i Chemii Fizycznej zatrudnionych jest 14 nauczycieli akademickich, w tym 2 z tytułem profesora, 2 ze stopniem doktora habilitowanego oraz 10 ze stopniem doktora.

Katedra Biotechnologii i Chemii Fizycznej kształci studentów w zakresie specjalności Biotechnologia Przemysłowa i w Ochronie Środowiska w ramach kierunku Biotechnologia (studia I i II stopnia).
Katedra prowadzi także zajęcia i prace dyplomowe na wszystkich kierunkach i specjalnościach na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej oraz w ramach makrokierunku Nanotechnologie i Nanomateriały i na kierunkach: Inżynieria Materiałowa i Inżynieria Biomedyczna na Wydziale Mechanicznym.

Główne kierunki badań

• Mikrofalowa synteza związków organicznych, polimerów i hybrydowych materiałów polimerowych – intensyfikacja procesów chemicznych.
  • Surowce odnawialne – synteza materiałów polimerowych oraz fluorescencyjnych – oleje roślinne, kumaryna, kwas cytrynowy, kwas itakonowy, β-cyklodekstryny.
  • Organiczno-nieorganiczne nanomateriały funkcjonalne 2D i 3D dla optoelektroniki drukowanej.
  • Termodynamika i mechanizm degradacji redukcyjnej polihalogenowanych organicznych zanieczyszczeń środowiska.
  • Funkcjonalne układy molekularne – biomimetyki oparte na centrach metali przejściowych, elektrokatalizatory rozkładu halogenków organicznych, kompleksy o mieszanej wartościowości.
  • Fotoinicjatory i akceleratory procesów polimeryzacji, luminescencyjne sensory do selektywnej detekcji w (bio)chemii.
  • Rozdział emulsji olejowo-wodnych na membranach ceramicznych; ultra- i nanofiltracja.

Oferta badawcza

• Pomiary spektrofotometryczne/spektrofluorymetryczne i badanie procesów polimeryzacji (wyznaczanie stopnia konwersji, wyznaczanie aktywności układów inicjujących).
  • Określanie parametrów termodynamicznych procesów utleniania i redukcji związków organicznych metodami elektrochemicznymi.
  • Badanie równowag fazowych ciecz-para (VLE) i ciecz-ciecz (LLE). Wykresy fazowe.
  • Określanie aktywności antyoksydantów metodami elektrochemicznymi.
  • Pomiar wielkości nanocząstek (DLS), badanie właściwości fotoelektrycznych półprzewodników.
  • Oznaczanie ciężarów cząsteczkowych polimerów rozpuszczalnych w wodzie.

Współpraca z ośrodkami zagranicznymi

• The Institute of Molecular Science and Technologies, Milan, Italy
  • Institut de Science des Matériaux de Mulhouse, Mulhouse, France
  • Institut Charles Gerhardt Montpellier, Université de Montpellier, France
  • School of Material Science and Engineering, University of Jinan, PR China
  • Department of Chemical Engineering, Fachhochschule Münster, University of Applied Sciences, Steinfurt, Germany
  • Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ukraine

Mgr inż. Svitlana Sovinska
Mgr inż. Adam Żaba

Dydaktyka

W ramach przedmiotu chemia fizyczna (wykłady, ćwiczenia rachunkowe i laboratoria) studenci poznają najważniejsze jej działy, kluczowe dla zrozumienia struktury związków i zachodzenia procesów chemicznych: podstawy termodynamiki chemicznej, równowagi fazowe, zjawiska powierzchniowe i koloidy, elektrochemię, kinetykę chemiczną i elementy spektroskopii molekularnej.

• Instrukcjezakres materiału – laboratorium z Chemii fizycznej (studia I stopnia, II i III rok, kierunki: Technologia Chemiczna, Biotechnologia, Inżynieria Chemiczna i Procesowa, Chemia Budowlana, Nanotechnologie i Nanomateriały)
  • Instrukcjezakres materiału – laboratorium z Chemii fizycznej (studia II stopnia, I rok)

Oprócz chemii fizycznej i jej wybranych działów pracownicy Katedry prowadzą zajęcia z przedmiotów

• w języku polskim:
    podstawy technologii biopolimerów, biofizyka, koloidy w układach biologicznych, chemia biokoordynacyjna I i II, fizykochemia emulsji, techniki komputerowe, kinetyka i termodynamika reakcji enzymatycznych, modelowanie procesów technologicznych, ochrona środowiska w technologii chemicznej, angielska terminologia techniczna, muzyczny kanon chemika (przedmiot humanistyczny),
  • w języku angielskim:
    Adsorption Processes, Novel Media for Chemical Processing, Designing of Functional Molecular Systems, Molecular Structure of Liquids, Physical Chemistry.

Realizowane projekty na kierunki zamawiane:

W Katedrze C-5 działają dwie sekcje Studenckiego Koła Naukowego Chemików: BiotechnologiiChemii Fizycznej. Sekcja Chemii Fizycznej jest szczególnie znana ze swego entuzjazmu w popularyzowaniu chemii przez organizację spektakularnych pokazów.

pl-en

Dane kontaktowe:

Katedra Biotechnologii i Chemii Fizycznej (C-5)
Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej
Politechnika Krakowska