O jednostce

W Katedrze Biotechnologii i Chemii Fizycznej zatrudnionych jest 14 nauczycieli akademickich, w tym 2 z tytu┼éem profesora, 2 ze stopniem doktora habilitowanego oraz 10 ze stopniem doktora.

Katedra Biotechnologii i Chemii Fizycznej kszta┼éci student├│w w zakresie specjalno┼Ťci Biotechnologia Przemys┼éowa i w Ochronie ┼Ürodowiska w ramach kierunku Biotechnologia (studia I i II stopnia).
Katedra prowadzi tak┼╝e zaj─Öcia i prace dyplomowe na wszystkich kierunkach i specjalno┼Ťciach na Wydziale In┼╝ynierii i Technologii Chemicznej oraz w ramach makrokierunku Nanotechnologie i Nanomateria┼éy i na kierunkach: In┼╝ynieria Materia┼éowa i In┼╝ynieria Biomedyczna na Wydziale Mechanicznym.

Główne kierunki badań

• Mikrofalowa synteza zwi─ůzk├│w organicznych, polimer├│w i hybrydowych materia┼é├│w polimerowych – intensyfikacja proces├│w chemicznych.
  • Surowce odnawialne – synteza materia┼é├│w polimerowych oraz fluorescencyjnych – oleje ro┼Ťlinne, kumaryna, kwas cytrynowy, kwas itakonowy, ╬▓-cyklodekstryny.
  • Organiczno-nieorganiczne nanomateria┼éy funkcjonalne 2D i 3D dla optoelektroniki drukowanej.
  • Termodynamika i mechanizm degradacji redukcyjnej polihalogenowanych organicznych zanieczyszcze┼ä ┼Ťrodowiska.
  • Funkcjonalne uk┼éady molekularne – biomimetyki oparte na centrach metali przej┼Ťciowych, elektrokatalizatory rozk┼éadu halogenk├│w organicznych, kompleksy o mieszanej warto┼Ťciowo┼Ťci.
  • Fotoinicjatory i akceleratory proces├│w polimeryzacji, luminescencyjne sensory do selektywnej detekcji w (bio)chemii.
  • Rozdzia┼é emulsji olejowo-wodnych na membranach ceramicznych; ultra- i nanofiltracja.

Oferta badawcza

• Pomiary spektrofotometryczne/spektrofluorymetryczne i badanie proces├│w polimeryzacji (wyznaczanie stopnia konwersji, wyznaczanie aktywno┼Ťci uk┼éad├│w inicjuj─ůcych).
  • Okre┼Ťlanie parametr├│w termodynamicznych proces├│w utleniania i redukcji zwi─ůzk├│w organicznych metodami elektrochemicznymi.
  • Badanie r├│wnowag fazowych ciecz-para (VLE) i ciecz-ciecz (LLE). Wykresy fazowe.
  • Okre┼Ťlanie aktywno┼Ťci antyoksydant├│w metodami elektrochemicznymi.
  • Pomiar wielko┼Ťci nanocz─ůstek (DLS), badanie w┼éa┼Ťciwo┼Ťci fotoelektrycznych p├│┼éprzewodnik├│w.
  • Oznaczanie ci─Ö┼╝ar├│w cz─ůsteczkowych polimer├│w rozpuszczalnych w wodzie.

Wsp├│┼épraca z o┼Ťrodkami zagranicznymi

• The Institute of Molecular Science and Technologies, Milan, Italy
  • Institut de Science des Mat├ęriaux de Mulhouse, Mulhouse, France
  • Institut Charles Gerhardt Montpellier, Universit├ę de Montpellier, France
  • School of Material Science and Engineering, University of Jinan, PR China
  • Department of Chemical Engineering, Fachhochschule M├╝nster, University of Applied Sciences, Steinfurt, Germany
  • Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University, Ukraine

Wsp├│┼épraca z przemys┼éem

• Evonik Industries
  • ICHEMAD-Profarb
  • Synthos S.A.
Dydaktyka

W ramach przedmiotu chemia fizyczna (wyk┼éady, ─çwiczenia rachunkowe i laboratoria) studenci poznaj─ů najwa┼╝niejsze jej dzia┼éy, kluczowe dla zrozumienia struktury zwi─ůzk├│w i zachodzenia proces├│w chemicznych: podstawy termodynamiki chemicznej, r├│wnowagi fazowe, zjawiska powierzchniowe i koloidy, elektrochemi─Ö, kinetyk─Ö chemiczn─ů i elementy spektroskopii molekularnej.

• Instrukcjezakres materia┼éu – laboratorium z Chemii fizycznej (studia I stopnia, II i III rok, kierunki: Technologia Chemiczna, Biotechnologia, In┼╝ynieria Chemiczna i Procesowa, Chemia Budowlana, Nanotechnologie i Nanomateria┼éy)
  • Instrukcjezakres materia┼éu – laboratorium z Chemii fizycznej (studia II stopnia, I rok)

Opr├│cz chemii fizycznej i jej wybranych dzia┼é├│w pracownicy Katedry prowadz─ů zaj─Öcia z przedmiot├│w

• w j─Özyku polskim:
    podstawy technologii biopolimer├│w, biofizyka, koloidy w uk┼éadach biologicznych, chemia biokoordynacyjna I i II, fizykochemia emulsji, techniki komputerowe, kinetyka i termodynamika reakcji enzymatycznych, modelowanie proces├│w technologicznych, ochrona ┼Ťrodowiska w technologii chemicznej, angielska terminologia techniczna, muzyczny kanon chemika (przedmiot humanistyczny),
  • w j─Özyku angielskim:
    Adsorption Processes, Novel Media for Chemical Processing, Designing of Functional Molecular Systems, Molecular Structure of Liquids, Physical Chemistry.

Realizowane projekty na kierunki zamawiane:

W Katedrze C-5 dzia┼éaj─ů dwie sekcje Studenckiego Ko┼éa Naukowego Chemik├│w: BiotechnologiiChemii Fizycznej. Sekcja Chemii Fizycznej jest szczeg├│lnie znana ze swego entuzjazmu w popularyzowaniu chemii przez organizacj─Ö spektakularnych pokaz├│w.

pl-en

Dane kontaktowe:

Katedra Biotechnologii i Chemii Fizycznej (C-5)
Wydzia┼é In┼╝ynierii i Technologii Chemicznej
Politechnika Krakowska