O jednostce

W Katedrze In┼╝ynierii Chemicznej i Procesowej zatrudnionych jest 17 nauczycieli akademickich, w tym 1 z tytu┼éem profesora, 4 ze stopniem doktora habilitowanego oraz 12 ze stopniem doktora.

Katedra In┼╝ynierii Chemicznej i Procesowej prowadzi trzy specjalno┼Ťci:

Plany studi├│w dost─Öpne na stronach PK.

Dzia┼éalno┼Ť─ç badawcza Katedry In┼╝ynierii Chemicznej i Procesowej obejmuje:

• Badania i modelowanie hydrodynamiki, kinetyki ruchu masy oraz transportu masy w uk┼éadach wielofazowych (zawiesiny i emulsje), obejmuj─ůce spos├│b ich wytwarzania, badanie wielko┼Ťci i rozk┼éadu kropel fazy rozproszonej, badania stabilno┼Ťci uk┼éad├│w emulsyjnych oraz oceny w┼éa┼Ťciwo┼Ťci reologicznych produkt├│w emulsyjnych.
  • Intensyfikacja przenoszenia masy i ciep┼éa w wybranych instalacjach i aparatach przemys┼éowych. W ramach tych bada┼ä analizuje si─Ö adsorpcyjne urz─ůdzenia ch┼éodnicze zasilane energi─ů s┼éoneczn─ů, geotermaln─ů lub ciep┼éem odpadowym oraz gruntowe wymienniki ciep┼éa.
  • Teoria i technika suszenia cia┼é sta┼éych ze szczeg├│lnym uwzgl─Ödnieniem suszenia w uk┼éadach fluidalnych. S─ů to prace g┼é├│wnie o charakterze do┼Ťwiadczalnym.
  • Teoria i in┼╝ynieria proces├│w i reaktor├│w chemicznych i mikrobiologicznych r├│┼╝nych typ├│w, w tym reaktor├│w heterogenicznych. Prowadzone badania maj─ů charakter teoretyczny i do┼Ťwiadczalny. Skupiaj─ů si─Ö na analizie w┼éa┼Ťciwo┼Ťci stacjonarnych i dynamicznych modeli matematycznych reaktor├│w r├│┼╝nych typ├│w.
  • Modelowanie proces├│w adsorpcyjnych. Opracowanie, uog├│lnienie oraz weryfikacja przybli┼╝onych modeli kinetyki adsorpcji uwzgl─Ödniaj─ůcych kszta┼ét ziarna adsorbentu oraz wewn─Ötrzne jak i zewn─Ötrzne opory przenoszenia masy.

Oferta badawcza:

Katedra dysponuje zestawem 7 specjalistycznych laboratori├│w badawczych wyposa┼╝onych w sprz─Öt badawczy wysokiej klasy. S─ů to laboratoria w kt├│rych badane s─ů wybrane materia┼éy i problemy zwi─ůzane z szeroko poj─Ötymi uk┼éadami dyspersyjnym, ich stabilizacj─ů, rozdzia┼éem i reologi─ů (Laboratorium Uk┼éad├│w Dyspersyjnych, Laboratorium Podstaw Reologii, Laboratorium Podstaw Rozdzia┼éu Bioprodukt├│w). Kolejna grupa laboratori├│w to nowoczesne stanowiska badawcze wyposa┼╝one w sprz─Öt do analizy i optymalizacji wybranych aspekt├│w zwi─ůzanych z odnawialnymi ┼║r├│d┼éami energii (Laboratorium Techniki Solarnej, Laboratorium Proces├│w Suszarniczych, Laboratorium Odnawialnych ┼╣r├│de┼é Energii). W ramach Katedry funkcjonuje tak┼╝e Laboratorium Bioprocesowe w kt├│rym badane s─ů w┼éasno┼Ťci hydrodynamiczne, statyczne i dynamiczne wybranych uk┼éad├│w bioreaktorowych. Szczeg├│lnie analizowane s─ů tam procesy biodegradacji wybranych odpad├│w przemys┼éowych. W wymienionych laboratoriach badawczych mo┼╝liwe s─ů do wykonania szczeg├│┼éowe badania wybranych obiekt├│w i proces├│w in┼╝ynierii chemicznej w skali laboratoryjnej oraz weryfikacja na tej podstawie modeli matematycznych opisuj─ůcych te zjawiska.

Wsp├│┼épraca z o┼Ťrodkami zagranicznymi:

• Department of Chemical Engineering, Fachhochschule M├╝nster, University of Applied Sciences, Steinfurt, Germany
  • UniversitaÔÇÖ degli Studia del Sannio w Benevento, Italy
  • Ecole Nationale Superieure de Chimie de Lille, France

Wsp├│┼épraca z przemys┼éem:

• Grupa Azoty S.A.
  • Firma Dragon Poland Sp. z o.o

Wi─Öcej informacji w za┼é─ůczniku.

Dane kontaktowe:

ul. Warszawska 24, 31-155 Krak├│w